1 marca 2017

Kiedy zgasną światła zapanuje chaos - Black Out

Pamiętacie czasy czarno-białych ekranów telewizorów - ja pamiętam.. a pamiętacie brak łazienki, a zamiast niej wychodki poza domem - tak, jestem dinozaurem, bo to pamiętam. A czy pamiętacie te lata, kiedy w domu nie było prądu? - Ja nie, bo odkąd pamięć mnie sięga zawsze mieliśmy światło, lodówkę i pralkę. Nie mieliśmy komputera, telefonu, mikrofali itp. Teraz czasy są zupełnie inne, zdecydowanie bardziej komfortowe. Przyzwyczailiśmy się do elektroniki, która otacza nas z każdej strony. Na niej bowiem opiera się współczesny świat. A co by było, gdyby jej zabrakło? Jakby ktoś za pomocą czarodziejskiej różdżki wyłączył prąd na całym świecie? Na te pytania stara się odpowiedzieć Marc Elsberg w książce "Black out".


Jest zima i nagle w całej Europie następuje przerwa w dostawie prądu. Mimo zaawansowanej techniki, zdecydowanie się ona przedłuża i zaczyna rozpościerać się na coraz większy obszar.  Pierre Manzano - włoski informatyk podejrzewa atak terrorystyczny. Próbując pomóc, sam staje się podejrzanym. Zagadka ta przyciąga uwagę paparazich. Jedną z nich jest Lauren Shannon. W pewnym momencie drogi Manzana i Lauren krzyżują się, a próbując rozwiązać tą zagadkę narażają się na wiele niebezpieczeństw.Czy zdołają ocalić świat przed upadkiem?


"Black out" to niezwykła książka, która otwiera oczy na wiele spraw. Przyzwyczajeni do towarzystwa elektroniki, nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji jej braku. Cały świat, cała nasza egzystencja opiera się obecnie na niej. Ja sama zaczynając lekturę zaczęłam się zastanawiać nad tym problemem. Myślałam, że jak nie będzie światła, to będziemy sobie mogli pomóc świecami, nie będzie działała lodówka, to będziemy kupować jedzenie w niewielkich ilościach, aby zjeść to od razu, nie będzie telewizora, komputera i telefonu, to przynajmniej spędzimy więcej czasu razem, bez rozpraszania się. Okazało się, że długotrwały brak prądu doprowadza do wielu krytycznych sytuacji, a społeczeństwo jego pozbawione zaczyna żyć w chaosie.


"Black Out" to potężne tomisko mające 783 strony. Książka napisana jest jest przystępnym językiem. Akcja rozgrywa się w kilku miejscach na raz, poznajemy też wielu bohaterów. Nieraz się przez to gubiłam próbując dopasować jakąś konkretną sytuację, specjalizację do danej osoby, o której czytałam kilka rozdziałów wcześniej. Przybliżenie zasad i działania elektrowni nużyły mnie. Czułam się trochę jak na lekcji nielubianej przeze mnie w szkole fizyki. A może nie przepadam po prostu za długimi opisami?


Marc Elsberg w mistrzowski sposób zilustrował konsekwencje braku prądu na całym świecie. Udowodnił, że nasze społeczeństwo jest od niego uzależnione, bo kiedy gasną światła zaczyna panować chaos. Autor przybliża nam konkretne sytuacje, na które ja, myśląc o utracie zasilania, nawet bym nie wpadła. Brak prądu to nie tylko pozbawienie ludzkości światła, dostępu do mediów i urządzeń ułatwiających nam na co dzień egzystencję. Brak prądu to pozbawienie jej podstawowych środków do życia - wody, żywności, ogrzewania, paliwa, opieki medycznej... Brak prądu to ogromne straty w przemyśle, bo wyprodukowane towary znajdujące się w chłodniach się psują. Brak prądu to śmierć wielu zwierząt gospodarczych, np krów, bo mając ich setki, właściciel nie jest w stanie wydoić ich ręcznie. Można sobie tylko wyobrazić w jakich męczarniach umierają. Niesie to też ryzyko epidemii. Brak prądu, to śmierć wielu osób, które wymagają operacji, dializ, są podłączone do respiratora... Brak prądu to chaos i walka o przetrwanie, o każdy łyk wody, czy kęs chleba...

Po więcej przykładów odsyłam Was do książki.

Wydawnictwo : wab
Rok wydania : 2012
Ilość stron : 783
Oprawa : miękka
Cena detaliczna : 44,90 zł (w księgarniach ceny zaczynają się od 24 do 40 zł)

24 komentarze:

 1. Nie słyszałam o niej wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tą książkę był duży szał zwłaszcza pod koniec 2016 roku, mnie się ją udało kupić w Biedronce za 28zł :)

   Usuń
 2. Pierwszy raz widzę tą książkę !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A za mną "chodziła", wszędzie ją widziałam, aż w końcu postanowiłam ją kupić :)

   Usuń
 3. Nie słyszałam o tej książce, ale konsekwencje braku prądu byłyby zatrważające.
  Nasze społeczeństwo jest do niego przyzwyczajone, ale też sporo osób nie zdaje sobie sprawy jak jest ważny i potrzebny, no i nie chodzi tylko o gospodarstwo domowe, czy doładowanie telefonu. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, ja sama nie sądziłam, że może to nieść ze sobą tak katastrofalne skutki.

   Usuń
 4. Wydaje się być naprawdę ciekawą pozycją :) nigdzie wcześniej nie słyszałam o niej ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym problemem, ale faktycznie jak jedna rzecz może mieć wpływ na tak naprawdę wszystkie aspekty naszego życia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fragmenty wyjaśniające skutki długotrwałego braku prądu czytałam z otwartymi ustami, aż mi się wierzyć nie chciało - jednak wszystko zostało tak dokładnie ooisane i poparte przykładami, ze to do mnie dotarło.

   Usuń
 6. Oby nigdy się taki scenariusz nie ziścił :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby, bo rzeczywiście jest to idealny plan dla terrorystów.

   Usuń
 7. Oj pamiętam, pamiętam. Ile człowiek miał wtedy czasu :) Lubię takie tomiska i chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to były czasy :) Teraz dzieci w ogóle nie widać na podwórku, a kiedyś było by to nie do pomyślenia.

   Usuń
 8. podoba mi się wizja tej książki, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie wizja jest przerażająca, ale sam pomysł na fabułę jest interesujący :)

   Usuń
 9. Chciałabym przeczytać, tylko fakt, trochę przeraża mnie jej objętość :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mnie zaciekawiłaś tą książką, uważam, że obecnie dłuższy czas bez prądu byłby katastrofą dla większości ludzi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko to dokładnie jest opisane w książce, ludzkość by sobie z tym nie poradziła

   Usuń
 11. Nie słyszałam o tej książce, a szkoda bo juz mi się spodobała! Uwielbiam takie historie i ta książka będzie zdecydowanie dla mnie ;)
  Pozdrawiam!
  frydrychm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. książka mnie zainteresowała. A z dzieciństwa pamiętam jak wyłączano prąd, coś czego obecna młodzież i dzieci na pewno nie znają :) ale kiedyś zdarzało się nawet kilka razy w miesiącu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś była jedna dobranocka, na którą dziecko z niecierpliwością czekało, a teraz całymi dniami lecą bajki i to na kilku kanałach, nie było telefonów, komputerów i człowiek był szczęśliwy jak biegał z koleżankami po podwórku :)

   Usuń

Witaj na moim blogu. Miło mi,że do mnie zajrzałeś :) Jeśli już jesteś zostaw po sobie jakiś ślad :)

Zachęcam do dołączenia do grona obserwatorów:)

Zostawiając komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie twoich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.